Jak na vánoční perníčky provoněné tuzemákem a domácí perníkové koření

Jak na vánoční perníčky provoněné tuzemákem a domácí perníkové koření

Ještě nemáte upečené perníčky? Nevadí. Máme pro vás recept, který snadno a rychle připravíte. A pokud doma nemáte perníkové koření, namíchejte si své a schovejte si ho do zásoby. Nebo ho dejte jako jedlý dárek pod stromeček. 

Co na domácí perníkové koření?

4 hřebíčky

2 kuličky nového koření

1 hvězdička badyánu

1 kousek kardamomu (nebo špetka sušeného)

1 lžička mleté skořice

1 lžička sušeného zázvoru

1 lžička sušené citronové kůry

Jak na koření? 

Vše utluč v hmoždíři do prášku, přes jemnější sítko přesyp. Pokud koření hned nepoužiješ, dej si ho do skleničky a uzavři. Uchovávej v suchu a ideálně ve tmě.

Vánoční perníčky provoněné tuzemákem

asi 3 plechy

příprava: 1 hodina + chladnutí těsta (nejlépe přes noc)

Co na perníčky?

100 g másla

100 g medu

500 g prosáté hladké mouky

120 g prosátého moučkového cukru

1 lžíce domácího (nebo kvalitního kupovaného) perníkového koření

1 lžíce kakaa (máme od Lindt)

½ lžičky jedlé sody

2 vejce pokojové teploty

1 lžíce tuzemáku

1 vejce na potření + troška kakaa holandského typu (po upečení)

Co na bílkovou polevu?

150 g moučkového cukru

1 bílek

1 lžíce šťávy z citronu

Jak na to?

  1. Do rendlíku odvaž máslo a med. Zahřej (nesmí se vařit), jen rozpustit, ať se obě ingredience pěkně propojí. Odstav. Do mísy od robota prosej mouku a moučkový cukr. Já prosévám i perníkové koření a kakao. Pak ještě přidej sodu, rozklepnutá vejce a tuzemák. Vlij lehce vychladlé (to poznáš to tak, že když do rendlíku ponoříš prst, neucukneš) rozpuštěné máslo s medem. Pomocí nástavce „K“ vypracuj hladké těsto, chvilku to potrvá, než se začne oddělovat od stran mísy. Pozor – postupně přidávej mouku dle savosti!
  2. Těsto ještě rukama propracuj, rozděl na dvě části a zabal do potravinářské fólie. Nech ho v ledničce odpočinout, ideálně přes noc, minimálně však 3 hodiny.
  3. Předehřej troubu na 170°C. Plechy vylož pečicím papírem. Vyndej si z  ledničky vždy část těsta, tak akorát na rozválení. Nech ho v pokojové teplotě trošku povolit. Postupně z něj vyválej plát silný asi 0,5 cm a vykrajuj libovolné tvary. Přendej je na plechy tak, aby byly trošku dál od sebe. Peč podle velikosti perníčků 8 až 10 minut.
  4. V misce vyšlehej vejce s troškou kakaa. Ještě horké perníčky pomaž, budou se krásné lesknout. Nech vychladnout a teprve poté ulož např. do krabice, kde budou 14-21 dní. Můžeš je zdobit hned po vychladnutí, pokud ne, musí být v suchu a chladu a temnu. 
  5. Na zdobení si připrav polevu. Do mísy od robota prosej moučkový cukr, přidej bílek a šťávu z citronu. Pomocí „K“ nástavce šlehej při střední rychlosti, dokud nevznikne hladká bílá  poleva, která se lehce táhne (může to trvat i 8 minut). Přendej do zdobícího sáčku a perníčky ozdob. Jakmile poleva uschne (zatuhne) můžeš je zase přendat do krabice a otevřít až před Vánoci. 
Jak se vám líbil tento recept?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *