Bez vajec by se Velikonoce neobešly. Symbolizují život, sílu, narození, nesmrtelnost i bezpečí, které se skrývá uvnitř skořápky. Milovali je pohani, uctívají je křesťani a my jim vyjadřujeme ohromný respekt.
Troufnu si říct, že není na zemi surovina, která by v sobě skrývala tolik živin. Po pustu se vejce jedlo jako zdroj energie. Obsahuje snad všechno na co si vzpomenete, hlavně bílkoviny, tuk, vitamíny a minerální látky. Také cholesterol, ale i lecitin, který ho vyvažuje. Mnohem podstatnější než řešit, že si díky vejcím přivodíme srdeční kolaps, je naše sebekázeň. Přeci nesníme 10 vajec na posezení. Nemusíme je jíst hned s máslem na míchačku, se slaninkou na ham and eggs. Můžou být i vařená.
Rozhodně si ale dejte záležet na výběru vajec. Pokud máte zdroj někde na farmě nebo si pro ně chodíte na trhy, pak s velkou pravděpodobností si domů odnesete šťastné vejce od šťastné slepice. Žloutek bude pěkně žlutý a bílek bude mít strukturu želatiny – tak totiž vypadá čerstvé vejce, když ho rozklepnete. Rozhodně nemyjte skořápku vodou hned, když uvidíte, že je špinavé z kurníku. Tím se naruší geniální struktura skořápky a vajíčko se začne kazit. Prostě to berte, jak to je. Zvlášť když víte, z jaké části slepice vyšlo ven… Doma vejce buďto hned snězte nebo si je uložte do chladu. V ledničce k tomu dobře poslouží box na zeleninu a ovoce.
Jak to, že jsou vejce i bílá?
Na Velikonoce sháníme hlavně bílá vejce, protože se dobře barví. Není to tak, že by bílé bylo lepší než hnědé nebo naopak. Je to o tom, kdo je snáší. Běžná plemena mají vajíčka dohněda, slepice s bílými ušnicemi snášejí bílá vejce. Barvu získává skořápka ve vejcovodu, to je místo, kde se ve slepici vejce „dopeče“.
A až se pustíte do vaření, pamatujte si, že:
Vejce by měly mít před vařením pokojovou teplotu.
Vejce se dává do studené vody (pokud je přidáváte až do horké vody, ponořte je tam za pomoci lžíce), přidejte sůl a ocet, pak přiveďte k varu, nemělo by praskat.
Jakmile vejce hned vyplave na povrch, je pravděpodobně zkažené.
Na měkko – vařte 3 minuty
Na hniličko – vařte 4 minuty
Na tvrdo – vařte 7 minut (někdo má rád uvařenější – tak 8-10 minut)
Pak je hned zalijte studenou vodou, budou se vám snadněji loupat, pokud se je tedy nechystáte barvit…
Jak se slaví Velikonoce den po dni?
- Škaredá středa – nevadí, když se vám v kuchyni ten den něco nepovede, ba naopak! Pusťte se do sladkého trhance nebo třeba potrhejte na pánvi omeletu.
- Zelený čtvrtek – dopřejte si pěknou dávku zeleného na talíři. Ve hře by měl být rozhodně hrášek, špenát, čertsvé bylinky. Přidejte je třeba do polévky. V tento den se pečou i jidáše.
- Velký pátek – zapomeňte v tento den na maso, jediné, co můžete je ryba.
- Bílá sobota – tento den končí půst. Pusťte se do pečení sladkého mazance.
- Boží hod velikonoční (neděle) – konečně maso! Podávalo se hlavně jehněčí, ale jakékoliv mladé maso se počítá. Upečte si i sladkého beránka.
- Velikonoční pondělí – máme spojené hlavně s nádivkou a sbíráním kopřiv. Jí se všechno z vajec, aby ne, když je koledníci domů přinesou v košíku.