Co s jostou jiného než kynutý koláč?

Co s jostou jiného než kynutý koláč?

Velké přiznání! Jsme děsní zahradníci, nic o tomhle skvělém oboru nevíme, a přesto se nám společně s matkou přírodou daří vypěstovat takové zázraky. Co nám ale jde, je to zužitkování.

Naše milovaná josta

Tenhle kříženec černého rybízu a angreštu je dokonalým počinem našich sousedů z NDR. Jostu sbíráme od konce června maximálně do poloviny července. Plody jsou tak akorát velké, šťavnaté a když opomenu to odstopkování, tak se s jostou v kuchyni pracuje skvěle. Pokud ji naše děti nesnědí už na zahradě, tak z ní děláme na Vánoce džem, protože perfektně ladí k lineckému. Anebo na tenhle skvělý koláč, kde kromě josty hraje prim i klasický rybíz.

Kynutý koláč s jostou a rybízem

na 1 formu

příprava: 50 minut + 50 minut kynutí

Co na koláč?

150 ml plnotučného mléka

22 g čerstvého droždí (1/2 kostky)

1 lžíce třtinového cukru

2 vejce

1 lžíce třtinového cukru

1 lžička mořské soli

kůra z citronu

100 g rozpuštěného másla (ne horkého!) + na vymazání formy

300 g hladké mouky + na zasypání

asi 400 g ovoce (černý a červený rybíz, josta)

Co na drobenku?

80 g másla

80 g třtinového cukru

80 g polohrubé mouky + na vysypání formy

Jak na to?

  1. Připrav si kvásek. Do vlažného mléka rozdrob droždí a vmíchej cukr. Nech v teple vykynout, asi 5 minut. Na hladince se vytvoří takové „bublinky“.
  2. V míse utři vejce s cukrem, solí a kůrou z citronu. Vmíchej rozpuštěné máslo, mouku a nakonec přidej vzešlý kvásek. Vypracuj hladké těsto. Zasyp troškou mouky a dej přikryté čistou utěrkou kynout do tepla, asi na 45 minut. Jednou nebo dvakrát v průběhu kynutí těsto ještě propracuj.
  3. Troubu rozehřej na 170°C. Formu nebo pekáč vymaž máslem a vysyp moukou. Rozlož rovnoměrně nakynuté těsto a na něj ovoce.
  4. Připrav si drobenku: v míse prsty „udrol“ máslo s cukrem a moukou. Nasyp na koláč a peč v troubě dozlatova, asi 35 minut. Podávej vychladlé.
Jak se vám líbil tento recept?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *