Meruňkové knedlíky z kynutého těsta

Meruňkové knedlíky z kynutého těsta

Jakékoliv ovocné knedlíky jsou boží! Souhlasíte? A když jsou kynuté, návrat do dětství a prázdnin na chatě nebo chalupě je zaručený. Na blogu už máme meruňkové knedlíky z bramborového těsta.

Poslední dobou ale furt děláme klasiku – kynuté (podobně jako germknödel) a zaléváme rozvarem z daného ovoce. Nechybí ani strouhaný tvaroh, notná dávka moučkového cukru (vím, není to zdravé) a máslo! Je to takové voňavé, letní a zasytí. Takže se nemusíte o prázdninách trápit s jiným obědem nebo večeří. Prostě zakřičte na děti, že knedlíky jsou hotové a uvidíte, jak rychle přijdou.

Kynuté meruňkové knedlíky

4 porce (asi 2 větší plechy)

příprava: 1,5 hodiny

Co na knedlíky?

100 ml vlažného plnotučného mléka

15 g čerstvého droždí

30 g krupicového cukru

250 g polohrubé mouky + na podsypání

špetka soli

25 g másla

1 vejce

asi 20 zralých meruněk

moučkový cukr na obalení meruněk

Co na rozvar?

asi 20 meruněk

40 g másla

cukr na doslazení

smetana ke šlehání (33%) na zjemnění

Co na dokončení?

1 tvaroh na strouhání

moučkový cukr na posypání

rozpuštěné máslo na zalití

Jak na to?

  1. Do vlažného mléka rozdrob droždí, přidej 1 lžičku z odváženého cukru a nech v teple vzejít kvásek, zabere to asi 10 minut. Mezitím prosej mouku do mísy (ideálně od robota), přidej špetku soli, zbývající cukr, rozpuštěné máslo (pozor, nesmí být horké) a vejce. Hotový kvásek přilij do mísy a vypracuj hladké těsto. Nesmí se lepit ke stěnám mísy, počítej s tím, že to může trvat i 10 minut. Pokud se ti bude zdát, že se těsto lepí, můžeš přidat ještě trošku mouky.
  2. Hladké těsto vytvaruj v kouli, přikryj ho čistou utěrkou a nech v teple alespoň 60 minut kynout. Těsto musí zdvojnásobit svůj objem. Mezitím meruňky rozpul, zbav je pecek a nech si je v míse stranou. Vál zlehka posyp moukou. Odebírej z nakynutého těsta stejně velké díly (velikost asi tak menší dlaně), vytvaruj z nich placičku, do každé dej dvě poloviny meruněk k sobě (pokud jsou kyselejší, obal je v moučkovém cukru) a ušoulej knedlíky. Ty přendej na plechy, přikryj utěrkou a nech je ještě 10 minut kynout.
  3. Předehřej troubu s párou na 100°C a peč knedlíky v páře 18 minut. Nebo je vař na klasický způsob – v páře v hrnci s vodou. Potrvá to přibližně 18 minut. Ještě horké hotové knedlíky zlehka propíchej párátkem.
  4. Mezitím si připrav rozvar. Meruňky rozpul, zbav je pecek a nakrájej je na menší kousky. V hrnci rozehřej máslo. Meruňky do něj nasyp, dus je a podle potřeby podlij vodou, pokud ji samy nepustí. Pak dochuť cukrem a nakonec zalij (zjemni) smetanou. Krátce povař, meruňky by měly být trošku rozvařené. Pak vše rozmixuj.
  5. Na talíře rozděl rozvar. Na něj dej knedlíky, zasyp je nastrouhaným tvarohem, posyp moučkovým cukrem a nakonec zalij troškou rozvařeného másla.
4 Comments
    1. Dobrý den, Mileno. Pečení v páře, pokud to nemůžete nastavit na troubě, je vlastně klasika jako to dělaly naše babičky. Rendlík s vodou na dno, nehat rozehřát troubu a pak péct. Skvělý je na to program na horký vzduch s teplotou kolem 160°C. Mějte se krásně, vaše Slepičárna

  1. Výborné nadýchané knedlíky. Vařil jsem v troubě „horký vzduch + pára“ při 130 stupních 18 minut, jsou akorát..
    Děkuji za recept.

Jak se vám líbil tento recept?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *