Kedlubnové zelí k pečené huse nebo kachně

Kedlubnové zelí k pečené huse nebo kachně

Nechce se vám letos na svatého Martina dělat klasické zelí? Díváte se po inspiraci? Láká vás představa podávat k pečené huse nebo kachně kedlubnové zelí? Pak jste tady správně!

Ono se to nezdá, ale i kedlubnové zelí patří mezi tradiční české recepty. Možná právě proto, že je sladší, i když na první pohled nevypadá lákavě. A k takovému menu na svatého Martina se perfektně hodí. Doladí vše chuťově! Nebojte se ho ale připravit i ke kachně. Tu mi doma podáváme vždy kolem Vánoce.

Postup, jak na svatomartinskou husu se zelím i recept na domácí knedlíky najdete tady.

Kedlubnové zelí

4 porce

Příprava: 40 minut

Co na zelí?

5 kedluben

2 cibule + 1 malá cibulka k jíšce

1 lžíce sádla nebo oleje

1 lžička celého kmínu

2 lžičky třtinového cukru + na dochucení

2 bobkové listy

2 lžíce hladké mouky

ocet na dochucení

sůl a pepř

Jak na to?

  1. Oloupej kedlubny a nakrájej je na nudličky, nebo nastrouhej. Oloupej cibule a nadrobno je nakrájej. V hrnci rozehřej sádlo nebo olej. Osmahni cibuli spolu s kmínem, pak vmíchej kedlubnu a cukr, krátce orestuj. Přidej bobkové listy, sniž trošku teplotu a dus, dokud nebude kedlubna měkká, asi 20 minut.
  2. Poté co kedlubna změkla, zapraš jí v hrnci moukou, promíchej, v případě potřeby podlij vodou a krátce restuj, dokud se přebytečná voda neodpaří. Dochuť solí, pepřem, cukrem a octem. Podávej k pečené huse nebo kachně.
Jak se vám líbil tento recept?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.