Co by to bylo za Velikonoce bez beránka? Je Bílá sobota a to se vždy peče něco sladkého. Nadýchaného. Pro mě máslového, provoněného sušeným ovocem a citronem.
Na Velikonoce je to pokaždé stejné, hledám, kam jsem na ten rok ukryla formy na zajíčka, beránka, dokonce někde byla i ryba. (Letos mi máma vytáhla starou, několikrát slepovanou formu na beránka ještě po prababičce – peklo se ještě bez zad). Pak pátrám po receptech, které by mě bavily. Máma dělá klasický piškot, ale můj muž má rád sušené a kandované ovoce. Já zase máslová těsta. Tak jsem to dala dohromady a co z toho vyšlo? Tahle neskutečně nadýchaná záležitost.
Velikonoční máslový beránek
1 větší forma na beránka
příprava: 2 hodiny
Co na beránka?
200 g změklého másla
200 g třtinového cukru
1 vanilkový cukr
5 vajec
400 g polohrubé mouky
1 ½ sáčku kypřícího prášku
250 ml plnotučného mléka
1 lžíce šťávy z citronu
kůra z citronu
hrst nasekaných sušených švestek
hrst nasekaných sušených brusinek
máslo (nebo sádlo) na vytření formy
přesátá strouhanka na vysypání formy
moučkový cukr na posypání beránka
Jak na to?
- Utři změklé máslo s cukry do pěny. Postupně zašlehej vejce jedno po druhém. Prosej mouku s kypřícím práškem a nahřej mléko. Do pěny postupně zašlehávej mouku s kypřícím práškem a mléko. Nakonec přidej šťávu a kůru z citronu, nasekané švestky a brusinky, zlehka promíchej.
- Předehřej si troubu na 160°C. Máslem vymaž důkladně formu na beránka a vysyp ji strouhankou. Rozlij těsto do formy a dej péct. Velký beránek se peče asi 70 minut. A jak poznáš, že je beránek uvnitř upečený? Když do něj zapíchneš špejli, po vytažení zůstane suchá.
- Upečeného beránka nech chladnout na kuchyňské mřížce asi 10 minut, poté jej opatrně vyklop a nech úplně vystydnout. Zasyp moučkovým cukrem a podávej.