Jak na nepečený vánoční ořechový dort

Jak na nepečený vánoční ořechový dort

Má vaše rodina slavnostní recept, který se dědí z generace na generaci? U mého muže to je právě tento nepečený ořechový dort provoněný kávou a tuzemákem. 

Trošku připomíná italské tiramisu. Místo podlouhlých piškotů se ale připravuje z našich kulatých, mascarpone nahrazuje v krému máslo a ke kávě se přidává tuzemák. A protože je to hlavně vánoční dezert, pak nesmí chybět namleté vlašské ořechy. Zkuste si tento dort připravit na Štědrý den, ale pochutnáte si na něm s rodinou i během svátků nebo na Silvestra. 

Vánoční ořechový dort

Forma o průměru 26 cm

Příprava: 40 minut + chlazení

Co na dort?

140 g másla pokojové teploty

100 g moučkového cukru

1 BIO vanilkový cukr

3 žloutky

200 g vlašských ořechů, namletých

2 lžíce silné černé kávy espresso

200 ml smetany ke šlehání

1 lžíce tuzemáku

bílá káva (1 dvojité espresso) z 500 ml mléka

2 menší balení piškotů

šlehačka na ozdobu

Jak na to?

  1. Máslo pokojové teploty přendej do mísy od robota. Přidej cukry a metlou „K“ utři v krém. Poté postupně přidávej žloutky (bílky si dej stranou, můžou se hodit třeba na kokosky nebo pavlovu) a namleté vlašské ořechy. Připrav si silné espresso, ať není horké, případně ho promíchej se smetanou, přilij do krému a přidej tuzemák. Vyšlehej krém, chvilku to potrvá. 
  2. Připrav si bílou kávu, smíchej silné dvojité espresso s mlékem. Formu na dort pečlivě vylož potravinářskou fólií nebo alobalem. Začni skládat vrstvy. Namáčej piškoty do bílé kávy a skládej je k sobě. Potři částí krému. Pak dej zase namočené piškoty, část krému, další vrstvu piškotů, zbytek krému a zakonči namočenými piškoty.
  3. Na dort rozlož potravinářskou fólii a zatiž např. dnem hrnce, musí být těžký. Dej do chladu rozležet, ideálně přes noc, opatrně vyklop a ozdob nebo přímo celý dort potři šlehačkou. Podávej.
Jak se vám líbil tento recept?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *