Šlehačkový závin s jablky a ořechy

Šlehačkový závin s jablky a ořechy

Závin nebo štrúdl? Je to jedno, hlavně, když se do náplně dají jablka, ořechy a skořice! Máte to také tak? Pokud ano, zkuste pro jednou místo listového těsta šlehačkové.

Tenhle příběh je vám určitě více než povědomý. Je víkend, máte doma hodně jablek, posbírané ořechy a taky nutkání něco upéct. Co zaručeně vždycky funguje je štrúdl. Jenže, chce se vám dělat s listovým těstem? Máte doma tolik másla? Že ne? A tak se možná, stejně jako já, rozhodnete pro mnohem snadnější variantu. Těsto, které se připravuje ze šlehačky. Je snadné a dobře se s ním pracuje. A až vychytám i ty „přesahy“, aby závin nevypadal jako dekorace na Halloween, pak to bude teprve jedna báseň!

Jablečný šlehačkový závin

Na 1 plech (2 větší nebo 3 menší šišky)

Příprava: 40 minut + 30 minut na odpočinutí těsta

Co na závin?

250 ml smetany ke šlehání (33%)

2 vejce

500 g hladké mouky + na podsypání těsta

½ prášku do pečiva (ideálně bez fosfátů)

špetka soli

2 lžíce klasického octa

Co na náplň?

6 středně velkých jablek

2 hrsti nasekaných vlašských ořechů

2-4 lžíce třtinového cukru (podle sladkosti jablek)

1 lžíce mleté skořice

strouhanka na posypání

1 vyšlehané vejce na pomazání

moučkový cukr na posypání

Jak na to?

  1. V robotu s balónovou metlou vyšlehej smetanu s vejci. Vyměň nástavec za “K” a postupně přidávej prosátou mouku s práškem do pečiva a solí, a vmíchej ocet. Propracuj těsto. Nemělo by být tekuté, ani moc hutné, prostě tak akorát pružné. Já ho ještě propracovávám rukama. Pak těsto přendej do potravinářského sáčku a nech v ledničce 30 minut odpočinout.
  2. Mezitím omyj jablka, zbav je jádřinců a i se slupkou je nakrájej na menší kousky. Přendej do mísy. Přidej nasekané ořechy, cukr a skořici a promíchej. Troubu rozehřej na 180°C.
  3. Vyndej těsto na pomoučněnou pracovní plochu. Plech vylož pečicím papírem. Těsto rozděl na tři stejně velké díly. Jeden po druhém vyválej do oválného tvaru. Okraje nařízni nožem tak, aby ti vznikly pruhy, které pak zavineš přes sebe. Musí být tak dlouhé, aby ti zůstal střed neporušený a vešla se ti sem náplň. Zlehka posyp strouhankou a vyskládej směs z jablek. Postupně přelož konce těsta (pruhy) tak, aby závin držel pohromadě.
  4. Záviny přendej na plech, pomaž vyšlehaným vejcem a peč dozlatova, 20 až 25 minut. Průběžně hlídej a případně ještě potři. Hotové záviny dej i s plechem na mřížku vychladnout a teprve poté zasyp moučkovým cukrem, nakrájej a podávej.
2 Comments
  1. Díky za recept, ingredience jsem pokrátila v poměru k 200 ml kelímku smetany, přesto jsem vyválela 3 velké štrůdly, s těstem se dělalo dobře, upečený držel tvar, vyzkouším i naslano. Ilona

Jak se vám líbil tento recept?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *