Recepty na tradiční vanilkové, mandlové i pistáciové rohlíčky

Recepty na tradiční vanilkové, mandlové i pistáciové rohlíčky

Umíte si představit Vánoce bez rohlíčků? Jsou křehké, voňavé po vanilce. Vyzkoušejte klasické z vlašských ořechů nebo mandlové (nejen) pro začátečníky. Jako alternativu pro vás máme pistáciové s čokoládou. 

Tradiční vanilkové rohlíčky

na 2 plechy

příprava: asi 30 minut + odležení (ideálně 24 hodin nebo přes noc)

Co na rohlíčky?
280 g hladké mouky 

200 g másla (máma spíš používá Heru)

100 g moučkového cukru + na obalení

1 vanilkový cukr (nebo 2 lžíce domácího) 

120 g namletých vlašských ořechů

Jak na to?
1. Prosej mouku, do ní přidej změklé máslo, cukry a začni vypracovávat těsto. Máma to dělá zásadně rukama. Když už těsto vypadá jako větší kusy drobenky, zapracuj ořechy. Propracuj, dokud těsto nebude hladké a držet pohromadě. Pak ho přendej do igelitového svačinového sáčku a nech alespoň 24 hodin v ledničce odpočívat.
2. Troubu předehřej na 170°C. Těsto vyndej, odřízni si vždy část těsta, tak akorát na rozválení a nech ho povolit. Vyválej z něj váleček o průměru asi 2 cm. Nakrájej po 1 cm dílky.  Z každého dílku v rukách (přes dlaně) ještě vyválej malý váleček a z něho pak vytvaruj rohlíček. Přendej na plech vyložený pečicím papírem a peč asi 10 minut.  Cukroví se nesmí lepit k papíru a zlehka zrůžoví. Ještě teplé rohlíčky obal v moučkovém cukru.
3. Tipy na obalení: Rohlíčky nech na plechu a hned po vyndání z trouby posypej moučkovým cukrem, který máš v malém sítku (klidně použij i sítko na čaj). Až trochu zchladnou, přendej je do krabice, ve které je budeš skladovat (ber za prostředek, tak se nerozlámou) a pak ještě jednu posyp cukrem. Rohlíčky skládej na sebe. 
4. Rozležené rohlíčky jsou nejlepší, proto je nech asi 14–21 dní odpočívat v chladu.

Mandlové vanilkové rohlíčky

na 2 plechy

příprava: 30 minut + odležení (ideálně 24 hodin, minimálně přes noc)

Co na rohlíčky?

200 g hladké mouky

80 g jemně namleté celozrnné špaldové mouky

220 g másla pokojové teploty

100 g moučkového cukru + na obalení

semínka  z jednoho vanilkového lusku

120 g namletých mandlí (používáme mandlovou mouku od Zdraveorechy.cz)

Jak na to?
1. Prosej obě mouky do mísy, přidej změklé máslo, cukr, semínka z vanilkového lusku a vypracuj „drobenkové“ těsto. Poté do něj ještě zapracuj jemně namleté mandle. Vypracuj hladké těsto, přendej ho do potravinářského sáčku a nech přes noc v chladu odpočinout.
2. Z odpočinutého těsta si odřízni vždy část těsta, tak akorát na rozválení a nech ho povolit. Vyválej z něj váleček o průměru asi 2 cm a rozkrájej je na 1 cm velké dílky (můžou být i větší, když budeš mít strach, že by se ti lámaly). Z nich v dlaních udělej vždy malý váleček, a z něj pak ohni rohlíček.
3. Troubu rozehřej na 170°C. Rohlíčky přendej na plech vyložený pečicím papírem a peč je asi 10 minut. Že jsou hotové poznáš tak, že se nelepí k papíru a zlehka zrůžoví.
4. Lehce zchladlé rohlíčky obal v moučkovém cukru. Rohlíčky nech na plechu a hned po vyndání z trouby posypej moučkovým cukrem, který máš v malém sítku (klidně použij i sítko na čaj). Až trochu zchladnou, přendej je do krabice, ve které je budeš skladovat (ber za prostředek, tak se nerozlámou) a pak ještě jednu posyp cukrem. Rohlíčky skládej na sebe. 
5. Rozležené rohlíčky jsou nejlepší, proto je nech asi 14 – 21 dní odpočívat v chladu.

Pistáciové rohlíčky

na 2 plechy

příprava: asi 60 minut + odležení

Co na rohlíčky?

200 g  hladké mouky 

200 g másla pokojové teploty

80 g moučkového cukru + na posypání

1 BIO vanilkový cukr

kůra z 1 BIO citronu

120 g pistáciové mouky + na ozdobu (koupíte na Zdraveorechy.cz)

200 g čokolády Lindt Excellence (já použila 65%)

Jak na to?
1. Prosej mouku, do ní přidej změklé máslo, cukry, kůru z citronu a začni prsty vypracovávat těsto. Když už těsto vypadá jako větší kusy drobenky, zapracuj pistáciovou mouku. Propracuj, dokud těsto nebude hladké a držet pohromadě. Pak ho zabal do potravinářské fólie a nech alespoň 24 hodin v ledničce odpočívat.
2. Troubu předehřej na 170°C. Těsto vyndej. Odřízni si vždy část těsta, tak akorát na rozválení a nech ho povolit. Vyválej z něj váleček o průměru asi 2 cm. Nakrájej na dílky velké 1 cm. Ty v rukách (přes dlaně) ještě vyválej malý váleček a z něho pak vytvaruj rohlíček. Přendej na plech vyložený pečicím papírem a peč asi 10 minut. Nesmí se lepit k papíru a zlehka zrůžoví. Nech vychladnout.
3. Mezitím ve vodní lázni rozpusť čokoládu. Rohlíčky v ní půlkou namoč, přendej zpět na pečicí papír. Opakuj, dokud nebudou všechny rohlíčky namočené v čokoládě. Čokoládovou část ještě posyp pistáciovou moukou (což jsou vlastně nadrcené nepražené pistácie) a jakmile vše ztuhne, teprve poté posyp zlehka moučkovým cukrem. Nech rohlíčky v chladu a suchu odpočívat. Nejlepší rohlíčky jsou ty uleželé, trvá to 14-21 dní.

P.S. Pokud nemusíš moc čokoládu, smíchej moučkový cukr s mletou skořicí a obal rohlíčky v této směsi. Třeba jen polovinu. 

Jak se vám líbil tento recept?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *